Güvenlik

AKILLI ÇEKİŞ KONTROL SİSTEMİ

1800x681_citroen-securite-controle-traction-intelligent

Akıllı çekiş kontrolü, kaygan yüzeylerde patinajı önleyerek güvenli bir sürüş sağlar.

Bu teknoloji:

  • karda, gizli buzda veya yağmurda aracın ilerlemeye devam etmesine yardımcı olur.
  • çok çeşitli parametreleri (eğim, kar, buz tipi vb.) analiz eden ve saağ ve sol tekerleklerin çekişini ayrı ayrı ayarlayan bir kontrol ünitesi kullanarak çekiş kontrol (ASR) sistemini yönetir.

Akıllı çekiş kontrolünün özellikleri kar lastikleriyle optimize edilir.

Head-Up display

1800x681_citroen-securite-affichage-tete-haute

Renkli head-up display, önemli sürüş bilgilerini sürücünün doğrudan görüş alanındaki şeffaf bir plakaya yansıtır.

Citroën’in teknolojisi sürülebilirlikle ele ele gelişir. Yenilikçi head-up display, tüm koşullarda net bir görüş sağlamak üzere savaş uçaklarının son teknolojisinden yararlanır.

 

ŞERİT İHLAL UYARI SİSTEMİ

1800x681_citroen-securite-afil

Şeritten ihlal uyarı sistemi, direksiyon başında uyuyakalma veya anlık dikkat dağılması durumlarına karşı geliştirilmiş bir sürücü destek sistemidir. Bu yenilikçi sistem yol güvenliğini önemli ölçüde artırır.

Bu teknoloji yol yüzeyine bakan kızılötesi sensörleri kullanarak veri toplar ve araç düz veya kesik beyaz çizgilerin dışına çıktığında sürücüyü uyarır.

Sistemin ECU’su, önce sinyal verilmeksizin araç bir beyaz çizginin dışına çıktığında bir ikaz verir. Sürücü bir bip sesiyle ve/veya sürücü koltuğunun sürüklenme yönüne karşılık gelen tarafında titreşimle uyarılır.
Sistem başka bir müdahalede bulunmaz ve aracın kontrolü sürücüde kalmaya devam eder.

.

Video lane departure warning system

1800x681_citroen-securite-afil-video

Increased safety by combating drowsiness at the wheel.

The second-generation Lane Departure Warning System (LDWS) which comes with DS5 and the New Citroën C4 Picasso combats drowsiness at the wheel by warning the driver if involuntary lane departure is detected when the vehicle is traveling at speeds in excess of 50mph.The driver’s seat on DS5, or safety belt on the New C4 Picasso will vibrate when the vehicle accidentally crosses an unbroken white line, with the indicator off.  The function relies on an invisible miniature camera which is positioned near the door mirror as well as a line recognition system based on digital imaging.

Bİ-XENON FARLAR

1800x681_citroen-securite-projecteurs-directionnels-xenon-bifonction

Xenon yönlü farlar, görüş kabiliyeti artırarak ve göz yorgunluğunu azaltarak güvenliği artırır.

Elektronik kontrollü xenon çift işlevli yönlü farlar, sürücünün önündeki yolu, diğer yol kullanıcılarını ve olası engelleri daha erken görebilmesi için aracın direksiyon açısını takip eder. 110 km/s hızla ilerlerken aracın saniyede 30 metreden fazla mesafe kat ettiğini düşündüğünüzde bu özellik çok daha güvenli bir sürüş sağlar.

Xenon çift işlevli yönlü farlar halojen farlardan iki kat daha güçlüdür, daha rahat bir sürüş sağlar ve gece ve olumsuz havalarda kusursuz görüş kabiliyeti sunar.

Bu farlar, düşük hızda seyrederken virajların içini daha geniş bir açıyla aydınlatan statik viraj aydınlatmasıyla kombine edilebilir. Bu sistem örneğin yön değiştirirken veya otoparklarda manevra yaparken aydınlatmayı optimize eder.

 

OTOMATİK YANAN FARLAR

1800x681_citroen-securite-projecteurs-automatiques

Adından da anlaşılacağı gibi, otomatik farlar otomatik olarak yanar.

Farlar, gece daha rahat bir sürüş için ortam aydınlatmasına ve trafik koşullarına göre otomatik olarak yönetilir.

 

ELEKTRONİK DENGE PROGRAMI (ESP)

1800x681_citroen-securite-esp

ESP viraj alırken sürücünün yol tutuşunu kaybetmesi durumunda otomobili yolda tutmak üzere fren kuvveti dağıtımını ve motor devrini ayarlar

ESP sürücünün en zor durumlarda bile otomobili kontrol altında tutmasına yardımcı olur.

Alt düzendeki ve direksiyon sistemindeki sensörler olası yol tutuş kaybını tespit eder. Her saniyede bir kaç kez sensörler aracın çizgisini analiz eder ve sürücü tarafından seçilen çizgiye uygun olup olmadığını kontrol eder.

ESP patinaj durumunda çekiş tekerleklerini anında frenleyen bir çekiş kontrol (ASR) sistemiyle birlikte çalışır.

AKTİF HIZ DÜZENLEYİCİ

1800x681_citroen-securite-regulateur-vitesse-actif

Aktif hız düzenleyici, hızlarını azaltan öndeki araçları tespit eder. Öndeki aracın yavaşlaması durumunda aracı kendiliğinden yavaşlatarak sürüş mesafesi güvenliğini sağlar. Sistem 30 km hızın üzerinde devreye girer.

Aktif hız sabitleme, yaklaşık 30 km/s bir sınır dahilinde hızı azaltmak üzere gaz pedalına kumanda ederek öndeki araçla aradaki sabit bir mesafeyi korur.
Otomobilin önündeki yol açık olduğunda otomobil daha önceki hız ayarına otomatik olarak döner.
Bu teknoloji daha rahat ve daha güvenli bir sürüş sağlar.

 

EMP2 MODÜLER PLATFORM

1800x681_citroen-securite-plateforme-modulaire-emp2

Aktif emniyet kemeri

1800x681_citroen-securite-ceintures-securite-activesmin

Ön taraftaki iki koltukta bulunan aktif emniyet kemerleri, tehlike durumunda maksimum koruma için kemerleri otomatik olarak sıkan motorlara sahiptir.

Bunlar aynı zamanda 10 km/s’in üzerinde biraz daha sıkı hale gelerek sürücü ve ön yolcunun optimal biçimde tutulmasını sağlar.