SÜRÜŞ YARDIMCILARI

ETG6 ŞANZIMAN

1800x681_citroen-aides-conduite-boite-pilotee-etg6

ETG6 (Efficient Tronic Gearbox 6) vites kutusu, manevra yaparken çok kolay kullanılan, daha konforlu bir sürüş sağlayan ve CO2 emisyonlarını azaltan bir çözümdür.

Özelde ETG6 vites kutusu sürücülerin rölanti devrinde ilerlemelerine imkan tanır ve daha akıcı bir düşük devir ivmelenmesi için müdahaleyi kolaylaştırır.

Yeni vites düzenleri özellikle birinci ve ikinci vites arasındaki geçiş sayısını azaltarak geçiş konforunu artırır.
Optimize vites değiştirme düzenleri ayrıca nazik ivmelenme yapılan “ekonomik” sürüşte yakıt tüketimini ve CO2 emisyonunu da azaltır. Bu azaltma, ekstra verimlilikli yeni bir dişli kutusu yağı kullanılarak gerçekleştirildi.

Park alanı ‘boşluk’ ölçüm sistemi

1800x681_citroen-aides-conduite-mesure-de-place-disponible

Ön tamponun içine yerleştirilmiş sensörleri kullanan park alanı ‘boşluk’ ölçüm sistemi, boş bir park alanının aracınız için yeterince büyük olup olmadığını ve manevranın ne kadar zor olacağını söyler.

Sensör, yavaşça geçerken park alanının uzunluğunu tarar. Otomobilin önü boşluktan geçtiğinde ölçüm işlemi tamamlanmıştır. Sistem bip sesi çıkarıyor ve çok işlevli ekranda park etmenin mümkün, zor veya tavsiye edilemez olup olmadığını bildiren bir mesaj yanıp sönüyor.

YOKUŞ KALKIŞ DESTEĞİ

1800x681_citroen-aides-conduite-aide-demarrage-en-pente

Yokuş kalkış desteği rampalarda otomobili harekete geçirmeyi çok daha kolay hale getirir. Fren pedalı bırakıldığında aracın yokuş aşağı kaymasını önler.

Yokuş kalkış desteği, %3’ün üzerinde eğime sahip rampalarda saracı yaklaşık 2 saniye hareketsiz tutarak çalışır. Bu özellik sürücüye ayağını fren pedalından gaz pedalına sakince götürmesi için zaman tanır.

Yokuş kalkış desteği hiç şüphesiz rampalarda aracı harekete geçirmeyi çok daha kolay kılar çünkü sürücüler artık debriyaj ve/veya gaz pedalına uygulanan kuvveti dikkatlice ölçmek zorunda kalmazlar.

 

 

KÖR NOKTA UYARI SİSTEMİ

1800x681_citroen-aides-conduite-surveillance-angle-mort

Kör nokta izleme sistemi, sürücüleri kör noktalardaki görünmeyen araçlar hakkında ikaz etmek için yan aynalarda simgeler görüntüler.

Sistem, bir geri vites sensörüyle aynı mantıkta çalışır ve özellikle de şehir içi otoyollarda güvenliği önemli ölçüde artırır.

 

 

360 DERECE GÖRÜŞ KAMERA

1800x681_citroen-aides-conduite-vision-360

360° görüş, özellikle engellerin aracın içinden görülemediği durumlarda manevra yapmayı kolaylaştırmak ve çarpmalardan kaçınmak için sürücünün otomobilin etrafında bulunan tüm nesneleri ve engelleri görebilmesini sağlayan bir sistemdir.

Ön konsoldaki yüksek çözünürlüklü ekranda gösterilen görüntü, aracın etrafında bulunan dört kamera kullanılarak oluşturulur:
önde bir, arkada plakanın üzerinde bir, ve yanları görmek için yan aynaların altında iki kamera.

Bu işlev etkin olduğunda, 15 km/s’e kadar hızlarda çalışır ve araç 30 km/s hıza ulaşana dek etkin kalır.

 

 

OTOMATİK PARK YARDIMI

1800x681_citroen-aides-conduite-park-assist

Park desteği sistemi otomobilinizi otomatik olarak park eder.

Park desteği sistemi sürücülerin bir park yeri bulmalarına yardımcı olur ve otomobili hem paralel hem de dikey park manevralarıyla otomatik olarak park eder.

Sürücünün tek yapması gereken gaz pedalına ve frenlere kumanda etmektir.

 

 

GERİ GÖRÜŞ KAMERASI

1800x681_citroen-aides-conduite-camera-recul

Sürücü aracı geri vitese aldığında, geri kamerası aracın arka tarafından alınan bir görüntüyü ana ekranda görüntüler.

Görüntü, bir engele yaklaşıldıkça renk değiştiren çizgilerle desteklenir.
Geri manevra yapmayı çok daha kolay hale getiren geniş bir görüş!

 

 

 

ANAHTARSIZ GİRİŞ VE ÇALIŞTIRMA

1800x681_citroen-aides-conduite-acces-demarrage-mains-libres

Anahtarsız giriş ve çalıştırma sistemiyle, anahtar cebinizde olsa bile otomobilinizi kilitleyebilir, kilidini açabilir ve çalıştırabilirsiniz.

Eller serbest erişim ve çalıştırma sistemi, araç sahibi araca yaklaştığı anda onu tanır. Yalnızca elinizi kapı kollarından birinin arka tarafına tutarak aracı açabilirsiniz. Ve aracı çalıştırmak için tek yapmanız gereken STOP/START düğmesine basmaktır.