Reklamcılık

Légende ci-dessous
Reklamcılık

ÖZEL ETKİNLİK

01_histoire_publicite_evenementiel_captureAndré Citroën’in iletişim politikası, muhteşemliğe vurgu yapıyordu. Örneğin, 1922’de yedinci Motor Show’un açılışında, Citroën, gökyüzündeki 5 km’lik bir mesafedeki adını duman harfleriyle yazmak için bir uçak tuttu.
1925-1934 yılları arasında Citroën, Eyfel Kulesi’nde (250.000 ampul ve 600 km elektrik kablolaması) 30 m yüksekliğinde ışıklarla görünen çarpıcı görsel efekt gösterdi. Charles Lindbergh ışıkları Atlantic-Atlantik geçişinin bitiminde karaya çıkarmak için kullandı.
Citroën’da reklam, bazen daha önce hiç görülmemiş olan formları aldı. Bir örnek, Fransa’daki yolları dolaşan, yerel Citroën bayisine yakın bir iki gündür durduran çeşitli araçlardan oluşan reklam karavanlarıydı.

 

CEVAP

02_histoire_publicite_signaletiqueCitroën’in ilk araç reklamı 1919’da çıktı. Ünlü A Tipi’nin üretimden bir ay önce fırlatıldığını açıkladı. André Citroën’in iletişim politikasının en önemli özelliklerinden biri, yenilikçilik ve gösteriş açısından bir araya gelen bu beklenti idi.
Şu anda, yol levhaları “sponsor” olması alışılagelmişti. André Citroën, yol levhalarını kendisi için bir isim yapmak ve şirket profilini yükseltmek için hızlı bir yol olarak gördü. Fransa’nın uzunluğu ve genişliği için yol levhaları hazırladı ve mesajlar imzaladı, hepsi de akıllıca Citroën tarafından bağışlanan olarak işaretlendi.
Fransa çevresinde 150.000’den az işaret kuruldu … marka ağı tarafından kullanılan işaret levhasına çok yakın 150.000 işaret. Burada yine André Citroën vaktinden önceydi …

TELEVIZYON

03_histoire_publicite_television_captureCitroën, 1968’de 2CV ile TV reklamcılığını keşfetti. Ancak sadece 1974 yılında, RSCG reklam ajansının gelişiyle markanın gerçekten küçük ekranda damgasını vurduğu ortaya çıktı.
Citroën, Visa için bir TV reklamı ile büyük bir darbe gerçekleştirdi; bu araçta, bir uçak gemisinden denize inip, sadece bir denizaltında ortaya çıkmak için araç vardı. “Visa, ça décoiffe” sloganıydı (Visa nefesinizi alıyor ya da kelimenin tam anlamıyla saçınıza zarar verdi). 1985’de “vahşi şivronlar” kampanyası, muhteşem bir reklamcılık döneminin müjdeledi. Cesur bir yaklaşım benimseyen Citroën, örneğin Çin Seddi’nde bir reklam gerçekleştirdi.
Citroën, 1993 yılında Xantia ile birlikte yeni bir slogan sundu: “Citroën’in sizin için neler yapabileceğini keşfedin.” Daha sonraki yıllarda Citroën, reklamın ürüne daha yakın olmasını sağlayarak büyük yaratıcılık göstermeye devam etti. Bunun iyi bir örneği, dünya genelinde izlenen 2005 “C4 Dancer” filmidir.

POSTERLER

04_histoire_publicite_affichage_captureAndré Citroën, reklamcılıkla büyük mağaza kurdu. 1920’lerde Pierre Louys (sanatçı, fotoğrafçı ve reklamın başı 1934 yılına kadar) bazı mükemmel posterler oluşturdu ve günümüzdeki diğer yetenekli sanatçıları çağırdı. İlk çağın buydu.
İkinci çağ, Robert Delpire’in gelişiyle 1957’de başladı. Sözcükler ve resimler için olağanüstü bir yeteneğe sahip bir adam, Citroën’a son derece ayrıntılı resimlere ve sıra dışı bir tona dayanan yeni bir stil verdi. Avangard teknik ve materyalleri kullanarak 2CV ve DS için kampanyalar tasarladı.
RSCG’nin (1974) gelişinden sekiz yıl sonra 1981’de Savignac, parlak ve neşeli posterleriyle çalılara yeni bir ivme kazandırdı. Kısacası, Citroën reklamcılık markanın tarihinin bir parçası ve kalıcı bir iz bıraktı.