YENİ ONAYLAR

Légende ci-dessous
YENİ ONAYLAR

Avrupa Birliği’nde araç tipi onayı için Dünya Çapında Uyumlaştırılmış Araç Test Prosedürü (WLTP) kullanılacaktır. Yeni bir test döngüsünü ve standart (laboratuvar) koşullarında araçların yakıt tüketimini, CO2 emisyonlarını ve düzenlenmiş kirleticileri ölçmek için yeni bir prosedür getiriyor.
NEDC * ‘nin yerini yavaş yavaş alır.

Mevzuat beklentilerinde yapılan sağlam teknolojik tercihler sayesinde Citroën, Eylül 2018’den itibaren tüm yolcu araçları için zorunlu olan bu yeni WLTP onay protokolüne hazırdır.

* Yeni Avrupa Sürüş Döngüsü 

WLTP TESTİ

PHOTO1_308x176

Avrupa Birliği’nde araç tipi onayı için Dünya Çapında Uyumlaştırılmış Araç Test Prosedürü (WLTP) kullanılacaktır. Yeni bir test döngüsünü ve standart (laboratuvar) şartlar altında hafif araçlar için * yakıt tüketimi, CO2 emisyonları ve düzenlenmiş kirleticileri ölçmek için yeni bir prosedür sunar.
WLTP, 1 Eylül 2018’de ve bir yıl sonra yeni hafif ticari araçlar için tüm yeni binek otomobiller için zorunlu hale gelecektir.

* Binek araç ve 3,5 tona kadar hafif ticari araçlar

NEDC’den WLTP’ye

PHOTO2_308x176

WLTP’nin amaçlarından biri, gerçek sürüş koşullarını ve araçların onay sürecinde kullandığı teknolojileri daha doğru bir şekilde yansıtmaktır.
1990’lara dayanan önceki NEDC döngüsünden daha sıkı test koşulları ve daha dinamik sürüş koşulları ortaya koyar. Gerçek sürüş verileri kullanılarak tasarlanmış, NEDC ise teorik sürüş profillerine dayanmaktadır.
WLTP aynı zamanda daha kesin veriler de üretmektedir, çünkü yakıt tüketimi ve CO2 emisyonları üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilecek, isteğe bağlı herhangi bir ekipman dahil olmak üzere, her bir aracın özelliklerini dikkate almaktadır.

WLTP’NİN ÖZELLİKLERİ

PHOTO3__555x318

•hız
WLTP testleri daha yüksek hızlarda gerçekleştirilir: ortalama 46.5 km / s (NEDC döngüsü için 34 km / s ile karşılaştırıldığında).

•Mesafe
WLTP test döngüsünün süresi daha uzundur: 23.25km (NEDC için 11km yerine)

•Devir süresi
WLTP test döngüsünün süresi daha uzundur: 30 dakika (NEDC için 20 dakika yerine)

•Sürme
WLTP döngüsü daha dinamik. Daha fazla hızlanma ve frenleme var. Sürüş davranışları ve durumlar daha gerçekçi.

•Ekipman
Ek özellikler (araba başına farklılık gösterebilir) dikkate alınır.

 

CITROËN VE WLTP

PHOTO4_308x176Düzenlemeleri öngören sağlam teknolojik seçenekler (dizelde SCR ve benzinli GPF) sayesinde Citroën, müşterilerin gerçek kullanımını daha yakından yansıtan yeni WLTP onay protokolüne mükemmel bir şekilde hazırdır.
Ayrıca, müşterilerini daha iyi bilgilendirmek amacıyla Citroën, 2016 yılından bu yana modellerinin tüketim verilerini ve STK’lar (T & E ve FNE) ile geliştirilen bir protokole dayanan gerçek sürüş koşullarında Mart 2018’den bu yana NOx emisyon verilerini yayınlamaktadır. bağımsız bir üçüncü taraf (Bureau Veritas) tarafından onaylanmıştır.
Müşteriler, kendi kullanımları altında tüketimi kontrol etmek için araçlarını ve kullanım parametrelerini de ayarlayabilirler.

UYGULAMA İÇİN ZAMAN

PHOTO5_555x318From September 2017: WLTP resmi olarak yeni tip arabalara uygulanacak
• Tüm yeni tip otomobiller (piyasaya ilk defa piyasaya sürülen araç modelleri) WLTP’ye test edildi
• Eylül 2017’den önce NEDC kullanılarak onaylanan otomobil türü hala satılabilir

Eylül 2018’den: WLTP TÜM yeni araç kayıtlarına uygulanacak
• Tüm yeni otomobiller WLTP testine göre ve NEDC’de artık test edilmemelidir.
• Seri araçların bitiminde, eski NEDC testinde satılacak onaylanmış sınırlı sayıda satılmayan araçlara izin verilmesi için bir istisna yapılacaktır.

Ocak 2019’dan:
• Bayilerdeki tüm arabalar sadece WLTP-CO2 değerlerine sahip olmalıdır.

GERÇEK SÜRÜŞ EMİSYONLARI

PHOTO6_555x318

Eylül 2018’den itibaren, WLTP protokolüne ek olarak, üreticiler, Avrupa Birliği içinde satılan tüm araçlarının yanı sıra İsviçre, Türkiye, Norveç, Lihtenştayn, İsrail’de ve Gerçek Sürüş Durumunda (RDE) emisyonları ölçmek zorunda kalacaklar. İrlanda.

Citroën, bu tür bir testi bir PEMS sistemi kullanarak gerçekleştirir.

 

YOLDA GERÇEK SÜRÜŞ EMİSYONLARI

PHOTO7_308x176Portatif Emisyon Ölçüm Sistemi (PEMS) ile donatılmış bir araç, kamu yolunda sürülür. PEMS, kirletici maddelerin yasal sınırlarının aşılmadığını doğrulamak için veri toplar. Araçların yaydığı büyük kirletici maddelerin tam zamanlı gerçek zamanlı izlemesini sağlar (NOx, PN).
Toplanan veriler, sürüş koşullarının RDE gereksinimlerini karşıladığını ve emisyonların kabul edilebilir sınırlar içinde olduğunu doğrulamak için analiz edilir.

 

SÖZLÜK
PHOTO8_555x318

•Bureau Veritas
Bureau Veritas, küresel bir denetleme, sertifikasyon ve laboratuvar test şirketidir.
Groupe PSA, müşterilerine güvenilir bilgi sağlamak için benzersiz ve bilimsel bir yaklaşım başlatmıştır. Bu girişim, çevreye ve sürdürülebilir hareketliliğe ve bir belgelendirme kuruluşuna (Bureau Veritas) bağlı iki lider sivil toplum kuruluşu olan T & D, Ulaştırma ve Çevre ve FNE, Fransa Doğa Çevresi ile işbirliği içinde dağıtılmıştır.

• Euro 6
Avrupa emisyon standartları, AB ve AEA üye ülkelerinde satılan yeni araçların egzoz emisyonları için kabul edilebilir sınırları tanımlar. Emisyon standartları, gittikçe artan sıkı standartların aşamalı olarak tanıtılmasını düzenleyen bir dizi Avrupa Birliği direktifinde tanımlanmıştır. Bu, yeni araçlar için giderek daha sıkı bir standarttır.
Euro 6 geçerli standarttır. Önceki Euro 5 standardından daha düşük ince partiküller ve azot oksitler için maksimum emisyon değerlerini tanımlar.
Eylül 2018’den itibaren Euro 6 standardı ikinci aşamaya giriyor: Euro 6.2 standardı (Euro 6.d-TEMP). Benzinli motorlara sahip araçlar için ince partikül emisyonları bakımından bir önceki aşamadan bile daha düşük limitler gerektirir.

• FAP: Filtre A Partikülleri (Partikül Filtresi)
Parçacık filtresi, egzoz gazlarındaki kirletici parçacıkları yakalamak için gözenekli bir silikon karbür göbeği içerir. Daha sonra onları periyodik olarak yakar ve yok eder.
Filtre rejenerasyon sistemi, kendi kendini teşhis eden bir kontrol ünitesi tarafından yönetilmektedir. Partikül filtresi, HDi teknolojisinin çevre korumasında, HDi dizel motorlarla donatılmış araçlarda ve filtrenin neredeyse sıfır partikül emisyonuna sahip olmasında yararlarını artırıyor.

• Fransa Doğa Çevresi
Fransız doğa ve çevre koruma birlikleri federasyonu

• NEDC : New European Driving Cycle
NEDC, en son 1997 yılında güncellenen, otomobil motorlarının ve yakıt ekonomisinin emisyon düzeylerini (hafif kamyonlar ve ticari araçlar hariç) değerlendirmek için tasarlanmış bir sürüş döngüsüdür.
Artık mevcut araç kullanımının temsilcisi değil, yavaş yavaş Eylül 2018’den itibaren WLTP (Worldwide harmonized Light vehicles Test Procedures) tarafından değiştiriliyor.

• PEMS: Taşınabilir Emisyon Ölçüm Sistemi
Araç üzerine yerleştirilmiş olan bu emisyon ölçüm sistemi, egzoz gazlarının tüm akışını analiz eder..

• RDE: Gerçek Sürüş Emisyonları
Gerçek Sürüş Emisyonu (RDE), yol boyunca sürülürken NOx ve NOx gibi partikül emisyonlarını (PN) ölçen WLTP’yi tamamlar.
RDE, otomobillerin laboratuvar testlerine kıyasla düşük emisyonlar üretmesini sağlar; bu da otomobil emisyonlarının test edilmesinde önemli bir sıçrama anlamına gelir.
Portatif Emisyon Ölçüm Sistemi (PEMS) ile donatılmış bir araç, kamu yolunda sürülür ve ölçümlere izin verir.

• SCR: Seçici Katalitik İndirgeme
Temiz motor alanında bir öncü olan PSA Group, nitrojen oksit emisyonlarını tedavi etmek için özgün bir teknoloji tasarladı ve geliştirdi. Seçici katalitik indirgeme (SCR), dizel motorların yaydığı nitrojen oksiti (NOx) ortadan kaldırır. SCR teknolojisi, NOx emisyonlarında% 90 ve CO2 emisyonlarında% 2 ila% 4 azalma sağlar.

• Ulaştırma & amp; çevre
Sürdürülebilir bir ulaştırma politikasının oluşturulmasında uzmanlaşmış Avrupa çevre birliği.

• WLTP: Dünya Çapında Harmonize Hafif Araçlar Test Prosedürü
Eylül 2018 itibariyle tüm araçlar için yasal olarak bağlayıcı olacak olan araç yakıt tüketimi ve CO2 emisyonları hakkında daha gerçekçi bir genel bakış sağlayan yeni bir test prosedürüdür. WLTP, daha önce uygulanan Yeni Avrupa Sürüş Döngüsü (NEDC) testinin adım adım yerini alacak. prosedür.

Q&A

• Onay prosedürü nedir?
Araç onayları için kullanılan test döngüsü de dahil olmak üzere standartlaştırılmış bir parametre kümesidir. Tek onay prosedürüne sahip olmak, farklı araçların yakıt tüketimini ve CO2 emisyonlarını karşılaştırmayı mümkün kılmaktadır. NEDC (Yeni Avrupa Sürüş Döngüsü) 1992’den beri yürürlüktedir. Eylül 2018’den itibaren tüm araç tipleri için WLTP ile değiştirilecektir.

• Onay prosedürünü neden değiştirmeliyim?
Eski NEDC prosedürü, müşterilerimizin gerçekte araçlarını nasıl temsil ettikleri konusunda temsili sayılmadı. WLTP ile ölçülen, ileriye doğru ifşa ettiğimiz yakıt tüketimi verileri, müşterilerimiz tarafından gözlemlenen gerçek tüketim seviyelerine daha yakın olacaktır.

• Yeni prosedür, daha önce olmayan ekipmanın ağırlığını dikkate alır. Bu nasıl yapılır?
Donanımın ağırlığı, WLTP ile belirlenen CO2 emisyonlarında göz önünde bulundurulmaktadır. Bu yasal bir gerekliliktir. Ağlarımız ve markalarımızın web sitelerinin, araç yapılandırması ve ekipmanı açısından müşterilerimizin seçimlerine bağlı olarak CO2 emisyonlarını belirlemeye yönelik bir aracı olacaktır.

• Eski NEDC test döngüsü ile WLTP arasındaki tüketimdeki farklar nelerdir?
Rapor edilen WLTP tüketim miktarları NEDC’de ölçülen miktarları yaklaşık% 25 ila% 30 oranında aşmaktadır. Sürüş çevriminin etkisi, doğrudan motorun yer değiştirmesine bağlıdır. Büyük otomobillerin küçük arabalardan daha küçük bir boşluğu vardır.

• Yakıt tüketimim WLTP ile artacak mı?
Aracınızın tüketimi üzerinde yeni WLTP değerleri ile hiçbir etkisi olmayacaktır. WLTP, aynı araç için sadece NEDC’ye göre daha yüksek bir CO2 g / km değeri ile sonuçlanacaktır çünkü bu daha sıkı ve daha uzun bir testtir, yani WLTP’nin gerçek durumu daha iyi yansıttığı anlamına gelir. Başka bir deyişle, daha yüksek CO2 değeri yakıt tüketimindeki artış anlamına gelmez, bunun yerine araçların test edilmesindeki değişiklikten dolayı daha gerçekçi bir CO2 ölçümü anlamına gelir.

• Tüm yeni CO2 değerlerini ne zaman serbest bırakmayı planlıyorsunuz?
Yönetmelik, CO2 değerlerinin 1 Ocak 2019’dan itibaren WLTP ölçümlerine göre görüntülenmesini gerektirmektedir.