Doğa Dostu Sürüş

Légende ci-dessous
Doğa Dostu Sürüş

Yakıt tüketiminizi takip edin

01_Maîtrisez-votre-conso-de-carburantCitroën, araçlarının tasarım aşamasındaki çevresel etkilerini araştırıyor. Yakıt tüketiminin kesilmesi bu yaklaşımın bir parçası. Satın aldığınız (veya satın almayı planladığınız) araç bu alandaki en son ilerlemeyi yansıtıyor.
Bu yaklaşım hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin. Bu bölüm, yakıt tüketiminizi izlemenize yardımcı olacak ipuçlarını ve iyi uygulamaları içerir.

Bu basit tavsiyeler, aracınızı kullanma ve bakım şeklinizle ilgilidir. Örneğin, sürüş tarzınız yakıt tüketimini% 15’e kadar düşürebildiğinden, önemli bir faktördür.
Yakıt pompasında aracınızı daha az pahalı hale getirmek için bu bölümü dikkatlice okuyun. Bu ipuçlarını, uzun bir kullanım süresi boyunca elde edebileceğiniz ortalama tasarruflara dayalı olarak önem sırasına göre sıraladık.

Vites hızı

02_Soyez-toujours-sur-le-bon-rapport-de-vitesseDAİMA SAĞ DİŞLİ SEÇİN Doğru dişli seçmek, yakıt tüketimini optimize etmek için basit bir yöntemdir.
Trafik yoğunluğu ve güvenliği nedeniyle bazen sabit bir hız korumanız gerekse de, genellikle daha düşük bir motor devri benimsenmesi mümkündür.

Manuel şanzımanla mümkün olan en yüksek vites seçin. Aracınızda bir vites değiştirme göstergesi varsa, mümkün olduğunda önerilen dişli devrini kullanın. Düşük hızda çalışan bir motor, ileri gitmek için daha fazla çalıştığı izlenimini edinse bile daha az yakıt tüketir.
Bir debriyajsız veya otomatik şanzıman ile, otomatik bir işlevi vites değişimlerini sürücünün tarzına uyarlar. Mümkün olduğunca bu işlevi kullanın ve sorunsuz bir şekilde ilerleyin. Gaz pedalını hafifçe kullanın, otomatik fonksiyon en uygun dişli oranını seçerek yakıt tüketimini optimize edecektir. 50 km / s hızla, 3. vitesten ziyade 5. viteste sürüş, yakıt tüketimini% 20 ile% 25 arasında kısaltıyor.

Akustik konforu geliştirirken yakıt tasarrufu yapmak için iyi bir yoldur. Aracınız durduğunda, örn. Bir kavşağa geçmeden önce bir ışıkla birinci viteste kalmayın. Debriyajın daha zor çalışmasını önlemek için şanzımanı boşa alın.
Aracınızda Stop & Start fonksiyonu varsa, motor otomatik olarak kesilir. Bu fonksiyon, şehir içi sürüşte önemli miktarda yakıt tasarrufu getiriyor.

Hız Kontrolü

03_Roulez-sans-agressivité...DÜŞÜK SÜRÜCÜ VEYA ORTA HIZDA hızlanma ve frenleme ile sinir veya agresif sürüş, yakıt tüketimini gereksiz yere artırır.

Önünüzdeki arabaya çok yakın sürüş, özellikle de şehirde, hem motorunuzda hem de frenlerinizde zordur. Ve yüksek hızlarda sürüş, yakıt tüketimini önemli ölçüde arttırır.
Mümkün olduğunca istikrarlı bir hızda araç kullanın ve araçlarınızın önünüzdeki mesafesini koruyun. Otomobilinizde hız sabitleyici veya hız sınırlayıcı varsa, sabit bir hız elde ederseniz kullanın. Yavaşlamanız gerektiğinde, son dakikada frenlemeyin.

Otomobilinizi doğal olarak yavaşlatmak için mümkün olduğunda motor freni kullanın ve kullanın. Sıfır yakıt tüketimi için ayağınızı gaz pedalından çekin. İleriye bakarak trafik durumunu tahmin etmeye çalışın. Örneğin, hızınızı ayarlayın ve mümkün olduğunca ışıklar altında durmamak için daha önce yavaşlayın. Daha az yakıt tüketmesi için orta hızda kullanın. Kısacası, tasarruf için sorunsuz ilerleyin.

Bagaj Hacmi

04_Roulez-sans-surcharger...OTOMOBİLİNİZİ Aşırı Yüklemeyin. Aracınız daha ağır olursa motorun daha ileri gitmesini sağlamak için motorun çalışması daha zor olur ve yakıt tüketimi de o kadar yüksek olur. Mümkünse, gereksiz nesneleri, özellikle ağır nesneleri taşımamaktan kaçının.
Mümkün olduğunca aracınızdaki nesneleri taşıyın. Tavan üzerine yük yerleştirmek, aerodinamik ve yakıt tüketimini olumsuz yönde etkiler. Çatı kutusu kullanın, yalnızca alternatifiniz yoksa. Artık ihtiyacınız olmadığında kaldırın.

 

Lastik Basıncı

05_Vérifiez-régulièrement...Lastiğinizin basıncını düzenli olarak kontrol edin Lastikler az şişirildiğinde yuvarlanma direnci normalden yüksektir. Motor daha fazla çalışmak zorundadır ve yakıt tüketimi artar.
Aşırı şişirilmiş lastikler aşırı ısınabilir, yol tutuşunu azaltabilir ve aşınmaya yol açabilecek aşınma ve hasar görür. Araçlarımızın birçoğunda bulunan lastik basınç monitörü değerli bir yardımcıdır, ancak düzenli kontrollerin yerini alamaz.

Sıcaklık değişiklikleri, lastik basıncında doğal değişikliklere neden olur. Örneğin, soğuk hava koşullarında basınç düşer (yazdan kışa geçiş). Bu nedenle, lastik basıncını düzenli olarak kontrol etmeyi ve ayarlamayı unutmayın; özellikle sıcaklık aniden düştüğünde ve aracınız ağır yük taşıyorsa. Güvenliğiniz için, üreticinin önerdiği soğuk lastiklere uygulanan basınç seviyelerine uyun.
“Kış” lastiklerin kullanılması kuru zeminde yuvarlanma direncini önemli ölçüde arttırır. Kötü hava şartlarında emniyete katkıda bulunurlar ancak sürüş koşulları izin verildiğinde çıkartılmalıdır.

Yolculuk planlaması

06_Bien-préparer-ses-déplacementsYolculuk planlarınızı planlayın. Trafik sıkışmalarında veya kısa yolculuklarda daha fazla yakıt tüketirsiniz. Sık trafikte, sürücüler daha düzensiz sürüş stilini benimsemek, sürekli frenlemek ve hızlanmak eğilimindedir. Bu yakıt tüketimini gereğinden fazla iter.
Seyahatlarınızı mümkün olduğunca maliyet etkin hale getirmek için planlayın ve birleştirin. Mümkün olduğunca acele saatinden ve trafik sıkışıklığından kaçının. Yolunuzu düzgün şekilde sürdürebilmeniz, hızlanma ve frenlemeyi sınırlayabilmeniz için yolunuzu planlayın ve mesafeyi azaltın.

Bir trafik sıkışması içinde sıkışırsanız, motorunuzu kapatın. Benzer şekilde, ekmek ya da kağıt, vb. Almak için hızlı bir şekilde durduğunuzda, motoru kapatmak refleks olmalıdır. Bu, egzoz gazı rahatsızlıklarını sınırlandırmanın yanısıra yakıtı daima kurtaracaktır.

Motor

07_Roulez-pour-chauffer-votre...MOTORUN SICAKLIĞINA SÜRÜCÜ İÇİN Aracınız soğuklaştıkça, ileri gitmek için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyarsınız. Kışın kısa yolculuklarda, aracınızın yakıt tüketimi% 50 oranında artabilir. Çalıştırmaya başladığınızda motorunuzu ısıtmak için boşta çalıştırmayın. Mümkün olan en kısa sürede ılımlı bir hızda ilerleyin. Aracınızı kullandığınızda aracınız daha hızlı ısınır. Modern arabalar, gaz pedalına basmadan çalışacak şekilde tasarlanmıştır, çünkü bu sadece yakıt tüketirken, çalıştırmaya hiçbir katkıda bulunmaz.

 

Kapalı Pencereler

08_Roulez-les-vitres-closes...PENCERE KAPALI SÜRÜCÜ Açık bir pencere veya sunroof ile 50 km / saat’in üzerindeki hızlarda sürüş, aerodinamik sürüklenmeyi önemli ölçüde artırır.
Açık üstü konfigürasyonda dönüştürücüler için de bu geçerlidir. Hızla sürüş yaparken yakıt tasarrufu sağlamak için pencereleri kapatın. Kabin soğutmak için araç içi sistemi kullanın. Klima, araç yüksek hızda hareket ederken özellikle etkilidir.

 

 

Kullanıcı Arayüzü

09_Gérez-les-consommateur-de-...GÜÇ KANITLAMA SİSTEMLERİNİ KONTROL EDİN Tüm araç içi elektrik sistemleriniz motorla çalışır. Sonuç olarak, ne kadar çok elektrik kullanırsanız, o kadar çok yakıt tüketirsiniz. Genel olarak, mantıklı bir yaklaşım benimseyin: elektrik sistemlerini gereksiz yere çalıştırmayın.
Koltuk ısıtma fonksiyonlarını kapatın, arka camın buharını giderebilir veya kabini havalandırın veya gereksinimleriniz için mümkün olduğunca düşük bir seviyeye yerleştirin. Klima, motorun enerjisini kullanıyor.

Sıcaklıklar yüksek olduğunda, düşük kabin sıcaklığını korursanız, yakıt tüketiminiz% 25 oranında artabilir. Klimayı akıllıca kullanın. Otomatik bir sisteminiz varsa, dış hava sıcaklığından çok soğuk veya 4 veya 5 dereceden daha düşük bir sıcaklık seçmeyin. Yakıt tasarrufu yapmanın yanı sıra, arabaya girerken veya çıkarken “ısı şoklarından” kaçınırsınız. Aracınız uzun süre güneş altında kalırsa, sıcak havayı dışarı atmak için havalandırma kapalı ve tüm camlar açıkken düşük bir hızda yola çıkın.
Daha sonra klima, camlar kapalı olduğunda kabini sabit bir sıcaklıkta tutmak için devralabilir. Aracınızın sıcak kalmasını önlemek için, gölgede park etmeye çalışın ve uzun süre güneş altında kalırsanız, mümkün olduğunca pencerelerde ekranlar veya güneşlik kullanın. Otomobilinizde jaluzileri varsa, özellikle jaluzisi varsa bunları kapatın.

Servis

10_Entretenez-régulièrement-votre-véhiculeARAÇINIZIN DÜZENLİ HİZMETİNE DÜZENLİ SERVİS Eğer araç alt sistemleri (motor, şanzıman, klima, lastik vb.) Muhafaza edilmiyorsa, otomobiliniz daha az verimli çalışır ve daha fazla yakıt tüketir. Otomobilinizin en yüksek verimde çalışmasını sağlamak için, profesyonel bir tamircinin düzenli aralıklarla bakım yapması gerekir. Citroën tarafından garanti edilen, tavsiye edilen ve test edilen tüm parçaların ve sarf malzemelerinin (yağ, hava filtresi, lastik vb.) Bulunduğundan emin olun. Aracınız tarafından kullanılan her bileşen detaylı spesifikasyonlara uygundur. Örneğin, motor yağı yağlama sağlar, ancak motor verimliliğine de katkıda bulunur; Bu, arabanızın kullandığı parçaların çoğunda geçerlidir. Kötü korunan bir klima sistemi çok daha fazla yakıt tüketiyor. Aracınızı iyi hizmet etmek için kendi çıkarınız vardır, çünkü daha az yakıt tüketir, daha güvenilir olursunuz ve sattığınızda daha yüksek bir fiyatı emredeceksiniz.

Çalışma Süreci ve Araç Performansı

11_Bien-roder-pour-bien-roulerDAHA ÇATIŞMAK İÇİN ÇALIŞIYOR Yeni bir araba aldınız. En üst düzeyde verimlilik elde etmek için, kısa bir süre içinde çalışması gerekir. Aracınız, 3.000 ila 5.000 kilometre arasındaki mesafeyi belirledikten sonra optimum yakıt tüketim seviyesine ulaşacaktır.
Kısacası, verimliliği en üst düzeye çıkarmak ve tasarruf etmek için arabanızı iyice çalıştırın.