February 1, 2016

RÉTROMOBILE 2016 VİTRİNLERİNDE BENZERSİZ DS VE SM MODELLERİ

A DS 20 Pallas, SM OR, DS Bossaert GT 19 Coupe – these outstanding cars take centre stage on the DS brand’s stand at the Rétromobile show this coming February 3-7 in Paris.

DS 20 Pallas, SM OR, DS Bossaert GT 19 Coupe arabaları geliyor. Şubat 3-7 Paris’te DS markanın stand Rétromobile Show’da sahne alacak.

Amicale Citroën Fransa * ve DS ve SM kulüpleri **, çok değerli desteği tarafından mümkün olan bu ekran maker’ın son sürümü, yeni DS 3 yanında beş prestijli, vintagemodel ile buluşturacak. DS markasının bu etkinlikteki ikinci görünümü Sofistikeliği ve teknolojisi ile ışık tutar.

Rétromobile, vintage-Araba meraklıları topluluğunun bir araya geldiği gösteride DS için halkla yüz yüze görüşmelerde önemli bir yer tutuyor. Artık tek başına bir marka olarak ikinci kez sergilenen yapımcı, DS ve SM’nin daha önceki modellerinden seçkin ikonik modelleri, en yeni yaratımının yanında, sadece Louvre Piramidinin altındaki yeni DS 3 modelinde sergileyecek.

Koleksiyonerlerle işbirliği, beş prestijli modelin bir araya getirilmesini mümkün kıldı. Halka bugünün DS markasına yönlendirilen olağanüstü yapısının göz kamaştırıcı bir görüntüsünü sunuyor. Üretici, avant-garde tasarımı ve ileri teknolojiyi bir araya getiren müşterilere otomobiller sunuyor, eşsiz konfor ve canlı performans, gelişmişlik ve en kaliteli malzemeler.

Zamanın yıldızları:

Çarpıcı bir 1963 DS Bossaert GT 19 Coupe! Rétromobile’da sunulan bu Bordo renkli araç, hiç şüphesiz, Hector Bossaert’ın 60’lı yılların başlarında yaptıkları düzineden hâlâ var olan tek araç. Bossaert, yarışma meraklısı ve yarış otomobillerini hazırlama konusunda ünlü bir uzman, DS sedanına dayanan bir coupe yaratmak için tüm yeteneklerini gösterdi. İtalyan tasarımcı Pietro Frua’ya aracın estetik çizgilerini belirlemek için davet etti ve GT 19 Coupe doğdu! Şaşırtıcı bir yaratılış, 47 cm daha kısa şasi ve 7 cm daha düşük profil ile daha uzatılmış açısal çizgiler, baştan çıkartıcı çizgileri ile kapıların hemen arkasında ve büyük lastik kuyularını arka lastikler üzerinde tutan tand-out kanatçıkları. Bagajın arka tamponu ve eğrisi simetrik olarak otomobilin ön tarafını yansıtıyor ve panoramik arka cam nefes kesen görüş mesafesi sağlıyor. İç kısım, takometre ve soğutma sıvısı sıcaklık göstergesi ile, bir Sixties spor otomobilden fazlası(Ekranda ayrıca bir “Jaeger” gösterge tablosu bulunuyor). Müşteriler deri koltuklar için bile tercih edebilirler, ahşap düzeltilmiş direksiyon simidi, ve 172 km / saate kadar hızları sıkabilen bir motor hazırlığı.

– 1974 DS 20 PALLAS. Parlak siyah bir çatı ile Gris Nacre olarak bilinen inci bir griye sahip olan bu aracın iç kısmı karamel-renkli mayo şeklinde döşenmiştir. Pallas sürümü ilk kez 1964 Ekim’inde Paris otomobil fuarında, DS tarihinin simgesi olan tarihte gösterildi; bu otomobil üreticisi ayrıntılı bir incelik sergiledi. Diğer DS modellerinden farklı olarak, krom kaplama, özel jant kapakları ve daha kalın koltuklar gibi zarif, zarif hazırlanmış özelliklerinden dolayı farklıdır.

– 1972 DSpécial Targa siyah iç kısımlı Blanc Meije beyazında. Bu “D” serisi ilk kez Eylül 1969’da ortaya çıktı, DSpécial, Deluxe (Luxe) ve Comfort (Confort) sürümlerinde ID19’un yerini aldı. Rétromobile’de sergilenen model, hidrolik direksiyon ve otomatik defrost arka cam, isteğe bağlı iki opsiyon ile donatılmıştır. Aracın üst hızı 160 km / s.

 

Altın standart bir grand tourer olan ve DS’ye layık hale gelen SM, standda sergilenen DS modelleri ile paylaşacak:

– 1975 SM Injection, Sonraki Fransa’nın Allier bölümünde bulunan Abrest’deki Ligier atölyelerinde üretildi. Sergilenen bu araba, mavi-yeşil kumaşla iç içe beyaz renkte. Renkli pencereler ve klima da mevcuttur. Üretim hattındaki en yeni SM’ler, standart ekipman olarak geri çekici emniyet kemerleri ve gösterge paneli basmalı düğme uyarı ışıkları bulundurma ayrımı vardır.

– Özellikle bu son Rétromobile gösterisi için hazırlanan eşsiz bir model olan SM OR. Zımparalandıktan sonra, iki kat boya, ardından üç tane açık kat kat olan SM, fütüristik çizgiler ve ileriye dönük düşünme teknolojisi ile otomobilin mükemmel bir temsilidir.. Gösterilen 1971 modeli, karbürlenmiş bir V6 Maserati motoru, renkli camlar, klima ve Havane kahverengi deri iç mekan ile donatılmıştır.

 

Son olarak, bu efsanevi araçların yanında Yeni DS 3 sergilenecek. Bu otomobil, DS ailesi hattının genleri ile de kutsanmış, teknoloji ile doldurulmuş lüks akıyor ve SM, otomobil tasarımının ön planında yer alıyor! Birkaç gün önce Louvre Piramidi altında açılıp birkaç hafta içinde bayilerde satışa sunulacak olan Rétromobile etkinliği, otomobilin ilk resmi gezilerinden biri olacak. İncir beyaz Blanc Nacré’yi Topaze kahverengi tavanla kaplı New DS 3, BlueHDi 120 S & S motoruyla donatılmış Sport Chic versiyonu olacak. Şık modaya uygun, yüksek performanslı araba ayrıca DS City Vision farları, Active City Brake otomatik şehir içi fren sistemi, Ayna Ekran özelliğine sahip 7 inç dokunmatik ekran ve Trinitario kahverengi bir “bilezik” kaplamalı bir Nappa deri içe sahiptir.

 

*Amicale des Clubs Citroën France, Citroën ve DS üreticileri ile çeşitli kulüp girişimlerini koordine eden bir dernektir.

**Rétromobile 2016’da temsil edilen kulüpler: Club Citroën France; DS Club Révolution 55; DS ID Club de France; Euro SM Club; Idéale DS France; SM Club de France