March 26, 2013

Araç platformumuz EMP2

Yeni araç platformumuz EMP2

Citroën’da otomotiv mühendisleri uzmanları, araçlarımızı her yönden daha iyi hale getirmeye çabalıyorlar. Her yeni otomobil nesli ile, arabalarımızın daha güvenli, daha konforlu, daha verimli olmasını ve elbette para için daha iyi bir değer sunmasını istiyoruz.

Bu çeşitli amaçların bir anda yerine getirilemeyeceğini varsayabilirsiniz – bu araç tasarımı her zaman zımnen gerektirir. Örneğin, C3’ü güncellersek ve bir kazada daha güçlü ve daha güvenli hale getirirsek, bunun sonucu olarak daha ağır ve daha az ekonomik olmalıdır.

Neyse ki durum böyle değil. Şirketimizin mantra altını çizerek, çözüm ‘Créative Technologie’ bol bol uygulamaktır.

Tam da bunu, yeni nesil orta ve büyük otomobillerimizi desteklemek için geliştirdiğimiz Yeni Araç Platformu ile yaptık, buna Efficient Modular Platform 2 veya EMP2 denildi..

Otomobil endüstrisi jargonunda, platform, farklı modeller arasında paylaşılan, aracın altına sürünerek veya kaputun altına sürünmeden, göremediğiniz veya dokunmadığınız yapısal ve mekanik parçaları kapsayan temel bileşenler kümesidir. Araba yapımı için ortak yapı taşları oluşturarak, her arabaya sıfırdan başlamadan ziyade, ölçek ekonomileri aracılığıyla fiyatları ayarlayabilir ve mühendislik yatırımlarımızı havuzlandırabiliriz.

Ana şirketimiz PSA tarafından geliştirilen EMP2, 630 milyon € yatırım gerektiriyordu. Ancak otomotiv tasarımındaki bu büyük maliyet, aile hatchback’leri, salonlar, coupé’ler, Tourers’lar, insan taşıyıcıları ve hatta kamyonetler dahil olmak üzere tüm nesil yeni arabalara yayılabilir. Sonuç olarak, tüm modellerin en son teknolojinin faydalarını paylaştığı halde, satın alınması uygun fiyatlı kalıyor.

EMP2, otomotiv tasarımcılarımıza daha hafif olan – 70kg’a kadar (bir kişinin ağırlığı kadar) ve daha önce olduğundan daha güvenli yeni otomobiller inşa etmemize olanak tanır. Bunu kısmen, çelik, alüminyum ve plastik kompozitler de dahil olmak üzere – en uygun materyalleri kullanarak ve kısmen gerekli olduğu yerde güçlendirerek ve ağırlığı kesmeden yapıyor.

Bir araba gövdesinin en temel bileşeni hala düz bir çelik levha. Levhalar, otomobilin çatısı, zemini, kapı sütunları ve eşikleri gibi karmaşık şekillere damgalanmış fabrikadaki çeşitli dev preslere beslenirler. Daha sonra ayrı bileşenler sert ve güçlü bir gövde kabuğu oluşturmak üzere birleştirilir.

Eskiden, kapı sütununa benzer bir bileşen alt kısımda üstten daha güçlü olması gerekiyorsa, her şey en zorlu uca ihtiyaç duyulan her kalınlığa göre gereksiz ağırlığa neden olacak şekilde damgalanmıştı. Şimdi, EMP2 ile, ilk önce çeliği, pasta gibi sarmalayarak, değişken kalınlıkta yüksek hassasiyette bir tabaka oluşturduk. Şekle bastığınızda, ortaya çıkan bileşenin bazı kısımları diğerlerinden daha kalın ve daha güçlüdür – bize yalnızca istediğimiz yere, aşırı kilo vermeden ihtiyacımız olan gücü verir.

Benzer şekilde, aynı temel tip olan sac metal ile başlamaktan ziyade, EMP2 ile son derece sert, hafif ve güçlü yapılar oluşturmak için çok yüksek ve hatta çok yüksek gerilimli çelik alaşımları seçiyoruz. Güçlendirme ve kesme ağırlığı ekleyerek, bu alaşımlar aynı anda çarpma güvenliği, taşıma, ivme ve yakıt tasarrufunda fayda sağlamaktadır.

Daha sağlam çelik geçiş, göründüğü kadar basit değildir, çünkü çok zorlu malzemelerin şekle bükülmesi çok daha zordur. En kuvvetli çelikler, ancak 1000 ° C civarında şiddetli sıcaklıklarla yumuşatıldıktan sonra şekil haline getirilebilir. Bu, her parçayı çok daha dikkatli bir şekilde tasarlamamız gerektiği anlamına geliyor, çünkü soğurken küçülecektir. Sonuç olarak damgalanmış ve büzülmüş güçlü çelik parçası, daha sonra yüksek sıcaklığa sahip kaynak kullanılarak vücudun geri kalanına birleştirilmelidir.

Bu işi yapmak için kullandığımız lazerlere rağmen, bu bilimkurgu değildir. EMP2’yi kullanarak inşa edilen ilk Citroën otomobili – bir sonraki C4 Picasso – bu yılın sonlarında satışa sunulacak.