October 30, 2018

TARİHİ BİR GALİBİYET!

Olaylı geçen bir yarıştan sonra inanılmaz kariyerlerinin 79. zaferi ile Sébastien Loeb ve Daniel Elena, bir kez daha vazgeçmeyi reddeden bir takımın değerini kanıtlayarak, Citroën Total Abu Dhabi WRT'yi yine kazananlar kategorisine sokmayı başardı.

Sebastien Loeb’in ilk dünya şampiyonluğunu kutlamak amacıyla bir rallinin final podyumunda daha önce başarılı bir ters salto girişiminde bulunduğu tek etkinlik 2004’te gerçekleşen Tour de Corse’idi. WRC’de son tam sezonunu yarıştıktan altı yıl sonra 2018’deki yarı- zamanlı dönüşüyle birlikte son konuk katılımcı ünvanını aldı ve bu zaferin tarihi önemini kabul ederek eski jimnastikçi, dün bu girişimi yeniden tekrarladı. İspanya’da bu yılki ralliye girmeden önce (2005 ve 2012 arasında) 8 kez art arda şampiyon olmasına rağmen, 2012’den bu yana yarışmamıştı ancak, Meksika’daki üçüncülüğü- ki burada neredeyse tüm kategorilerde başı çekmişti- ve Corsica’daki diğer üçüncülükleri yarışta aşağı yukarı bu tarz bir performans sergileyeceğinin göstergesiydi.

Dokuz kez dünya şampiyonu olan Sebastian Loeb, sadık kopilotu Daniel Elena’nın mükemmel yönlendirmeleriyle birlikte ortalama olmaktan daha da iyisini başardı: Bir kez daha koşullara uyum sağlama konusundaki inanılmaz yeteneğini göstermiş oldu. C3 WRC’nin ince ayarını yapmak için ekibiyle aşama aşama çalıştı ve yarışı üçüncü sıradaki sürücüden sadece 0.5 saniye ile ve ikinci sıradakinden 3.4 saniye ile geride kalarak dördüncülük ile tamamladı. Bu süreçte, La Fatarella – Vilalba parkurunun (38.85km) zorlu yollarında üçüncülük (+ 2.0s) ve ardından ikincilik (+ 2.9) skorlarına ulaştı.

Bu arada, dünya şampiyonu takım arkadaşının hemen arkasında 0.7 saniye geride kalarak beşinci sırada yer alan Craig Breen, yarışın açılış ayağını spin atarak sekizinci sırada bitirdi. Loeb için en zor kısım hala başlamamıştı, ancak Fransız ası yarışın cumartesi günü ayağında, yeniden asfalt üstünde yarıştı. Üstelik yollar ıslaktı ve bu durum Loeb’in bir rallide beş yıl boyunca yaşamadığı koşullarda yarışmasına sebep oldu. Ama yine de o, herkesin aklını başından aldı: kendisini sabah döngüsündeki koşullara yeniden adapte ettikten sonra -SS12’de (21.26km) parkur galibiyeti- sürücü ünvanı için etrafında yaşanan mücadele ile birlikte ikincinin 3.3s ve birincinin de 8.0 saniye arkasında kalarak yarışı üçüncü sırada bitirdi. Diğer yandan Craig Breen, maalesef iki turdan sonra dokuzuncu sıraya düştü. Böylelikle yarışın son ayağında final podyumu sıralamasını etkliyecek şekilde, Citroën Total Abu Dhabi WRT günün başlangıcına damgasını vurdu! Sébastien Loeb iki yarış galibiyeti sonrası, ikinci sıradaki sürücüyü 7.1 saniye ile geride bırakarak orta-ayak servisine vardı. Küçük bir korkuya rağmen (SS17’deki kavşakta gerçekleşen bir arıza sonrası motorun durması) Fransız ası, WRC kariyerinin 79. zaferini, son genel galibiyetinden beş yıl sonra (2013 yılında Arjantin), 2.9s ile güvenceye almak için rallinin sonuna kadar dayandı. Bu inanılmaz performans, Kızıl Ordu’ya sezonun ilk galibiyetini ve dünya şampiyonasındaki uzun tarihlerinin 99. zaferini sağladı. Bu arada, Craig Breen yarışı dokuzuncu sırada bitirdi. Halid Al Qassimi, yavaş yavaş çakıl parkurda hızını artırdıktan sonra asfaltta pratiğe devam ederek yirmi birinci sırada yıla son adımını attı.