June 17, 2019

CİTROENİN 100. TARİHİ WRC GALİBİYETİ

Sébastien Ogier ve Julien Ingrassia, tarihdeki en dar Rallye Monte-Carlo'yu kazanmak için bugünkü final bacağındaki C3 WRC'lerinde kahramanca bir çaba gösterdi. Mücadelenin yoğunluğunu ve sunulan performansı yansıtan kazanan bir marj, Citroën Racing'in yüzüncü WRC'sini, markanın yüzüncü yılını kutladığı yılın başında kazandığını iddia eden bir performans!

• Tackling the last 13.58 kilometres of a Rallye Monte-Carlo held over some 324 kilometres with a lead of just four tenths of a second calls for one hell of a cool head. And never more so when your concentration has been somewhat disturbed by a throttle issue. Sébastien Ogier ve Julien Ingrassia, isimlerinin altı dünya şampiyonluğuyla neden anıldığını baskıyı ve adrenalini yönetmeyi bilerek bugün bir kez daha gösterdiler. La Cabanette ve Col de Braus arasındaki final sahnesinde ikinci olan Fransızlar, C3 WRC teki ilk yarışmalarını , Yedinci genel galibiyetini ve Prenslikte üst üste altıncı kez sadece 2.2s ile kapattılar! Sonuç aynı zamanda, çiftin ortaklaşa bu prestijli rallide galibiyet sayısı rekorunu elinde tuttuğu anlamına geliyor ve Sébastien ve Julien’in yeni arabalarında ne kadar iyi olduklarını teyit ediyor.

• Bu olağanüstü performans, Citroën Racing’in Dünya Ralli Şampiyonasında yüzüncü kazandığı zafer; bu, Xsara Kit-Car’in, Philippe Bugalski ve Jean-Paul Chiaroni tarafından yönlendirilen 1999 Rally de Catalunya’da galip geldiği bu seviyedeki ilk galibiyetinden neredeyse yirmi yıl sonra şimdi ekibin karşılama ve hava durumu koordinatörü olarak çalışıyor..Yalnızca birkaç üreticinin sahip olabileceği en yüksek düzeyde uzun ömürlülüğü yansıtan tarihi bir başarı.

• Monte-Carlo tarafında sürekli olarak sağlanan tuzakların farkında olan Fransız çifti, en baştan itibaren düşünülen, akıllı bir yaklaşım benimsedi ve Perşembe günkü iki gecelik sahne açılışından sonra ikinci sırayı kaptılar. Ertesi gün öğleden sonra (SS7) genel liderliğine yükseldiler, büyük oranda bu 1.liği yeni aşamalar olan Curbans – Piegut (18.47km) ve Valdrome – Sigottier 2’de (20.04km) iki aşamalı galibiyetlere borçlular (SS5). Cuma günkü bacağını 2.0s’lik dar bir liderlikle bitiren Sébastien ve Julien, Cumartesi ve haftasonunun en uzun süren hız testi olan ve bu buzlu aşamaya rağmen, bu yarışların Agnières en Devoluy – Corps (29.82km) üzerindeki avantajlarını iki katından fazla artırmayı başardı. Cumartesi günleri bacağının geri kalanında yani ikinci ekipten 4.3s önde son güne başladılar.Zafere ulaşmadan son birkaç yüz metrede en yakın rakipleriyle kıyasıya yarıştılar.
• Bu arada, motor sorunlarından sonra Cumartesi sabahı emekli olmak zorunda kalsalar da, Esapekka Lappi ve Janne Ferm, yine de, Perşembe akşamı muhteşem bir şekilde dördüncü sırayı alarak yarışa umut verici bir başlangıç ​​yaptı. Açıkçası, Citroën Total WRT, Sébastien Ogier ve Julien Ingrassia ile birlikte sürücü sıralamasına isimlerini eklemeye karar vermeleri çok doğruydu.. Ayrıca İsveç’teki sıralamada iyi bir konuma sahip olmaları muhtemel olduğu göz önüne alındığında, şüphesiz yeniden hesaba katılması gereken bir güç olacaktır.