May 13, 2013

Citroën Méhari’nin renkli geçmişini kutluyor

Celebrating the colourful history of the Citroën Méhari

Bu yıl en çok sevdiğiniz modellerden biri olan Citroën Méhari’nin 45. yıldönümünü kutluyoruz. İlk önce 16 Mayıs 1968’de Deauville, Fransa’da açılan Méhari, çağdaş Dyane 6 hatchback’ten şasisini ödüllendirdi ve ikonik 2CV salonumuzla bir motor paylaştı.

Méhari, kardeşlerinden hiçbirini andırıyor ve oluklu ABS plastikten yapılmış minimalist bir jeep tarzı gövde sunuyor. Bu yeni inşaat malzemesi hafif, hasar vermedi ve geniş ve karmaşık şekillerde kalıplanabildi. Ayrıca boya ihtiyacı olmaksızın parlak renkli yapılabilir.O sırada otomobil gövdesinde cesur bir yenilik olan ABS, artık tamponlar ve ön kanatlar gibi darbelere eğilimli, zorlu parçaları yapmak için yaygın olarak kullanılmaktadır.

Méhari’ye hızından ve dayanıklılığından dolayı tanınan bir deveden bahsedildi ve adaşı sıcak iklimlere çok uygun olduğu kanıtlandı. Kaldırma yumuşak üstü ve açık yüzeye sahip tasarımı ile, araç içi havalandırmanın bir seçenek olması öncesinde sürücü ve yolcuları serin tutuyordu. Rüzgarın tadını çıkarmak için bile ön cam kıvırcık eğlencelidir.

Bununla birlikte, Méhari’nin her yere gidebileceği görünüm biraz aldatıcıydı. İlk versiyon, Dyane ve 2CV’den komplike olmayan bir ön tekerden çekiş modeli miras aldı ancak 1979’da tam zorlu yüzeylerde dahi kanıtlanabilen tam bir 4×4 baskı başlatıldı.Bununla birlikte, inşa edilen 150.000 Mehari örneğinden yalnızca 1.300’ü 4×4’tü ve çoğu askeri amaçlıydı, sivil görevden ziyade. Hafiflik, Fransız Ordusu’nun paraşütle konuşlandırması için ideal bir araç haline getirdi. Mutlu bir şekilde, ortalama Méhari’nin, bir savaş bölgesindeki kayaların üzerinde tarama yapmaktan çok tropikal bir sahil boyunca kazımakta olduğu bulundu.

Güvenilir bir iş yapmak için yeterince zor olmadığından değil. Méhari modelleri, 1969’da Liège-Dakar-Liège mitingi, 1970’de Paris-Kabul-Paris mitingi ve 1971’de Paris-Persepolis-Paris mitingi gibi dünyanın en yorucu dayanıklılık yarışlarından bazılarına itiraz ettiler. Ambulans olarak hazırlanan Méhari, 1980’deki Paris-Dakar yarışını cezalandırmak için bile tıbbi destek sağladı.

Bu minimalist aracın üretimi 1987’de ne yazık ki kesildi.Yumuşak üstü DS3 Cabrio modeli çatısını tamamen soyabilir, ancak ön camı veya kapıları çıkarmaya karşı tavsiyede bulunuruz.Ve sert, havadar ve ferah pratiklik için belki bir Berlingo Multispace faturaya uyuyordu?

Paris ziyaretçileri, Champs-Élysées’deki C_42 showroomumuzda Méhari’nin renkli geçmişi için ayrılmış özel bir alanı görebilirler.